

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 420 mV |
| Average Rectified Current | 10 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 275 A |
| Reverse Voltage | 45 V |
| Reverse Current | 50 mA |
Stock: 5192
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45055
Ext.Price$0.45055
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45055 | $0.45055 |
| 10 | $0.30863 | $3.08630 |
| 25 | $0.27806 | $6.95150 |
| 50 | $0.25052 | $12.52600 |
| 100 | $0.22570 | $22.57000 |
| 300 | $0.19743 | $59.22900 |
| 500 | $0.17270 | $86.35000 |
| 1000 | $0.14192 | $141.92000 |
| 3000 | $0.13310 | $399.30000 |
| 5000 | $0.12482 | $624.10000 |
| 10000 | $0.12226 | $1222.60000 |
